Příklady z praxe

REKONSTRUKCE DOMU NA GERNIKU

Tuto velice zdařilou rekonstrukci venkovského gernického stavení najdete na Malé Straně po cestě směrem na Svatou Helenu. Byla zachována barva a druh krytiny, římsa pod okapem, barva omítky a taktéž tvar a barva oken. Jediné, co snad lze rekonstrukci vytknout je podivný, možná cementový sokl a ono známé nešťastné umístění elektrických hodin, které vyžaduje rumunský předpis a tak ničí krásu všech venkovských domů.

NEPOVEDENÁ REKONSTRUKCE

Přímo barbarskou rekonstrukci lze zahlédnout na Gerniku v části „U pramene“, jedná se o dům, který kdysi vlastnil pan Křeš, který zde vyráběl nůše jako jeden z posledních místních řemeslníků. Novému majiteli se povedlo udělat z klasicky vystavěného gernického statku jakousi neforemnou stavbu, něco mezi vodárnou a garáží. Odstranil všechny ozdoby a římsy z omítky, změnil umístění a velikost oken, čímž zcela změnil harmonii štítu. Prefabrikovaným plotem tuto stavební hrůzu ještě podtrhl, je jen škoda, že plot není o metr vyšší, pak by stavba tolik nehyzdila okolí, kde se nacházejí velice krásné gernické domy.

O projektu

Tyto stránky byly vytvořeny s podporou MZV ČR v rámci projektu společnosti Člověk v tísni jako pomoc krajanské komunitě v Banátu s cílem zachovat architektonické dědictví pro další generace.

e-mail: Ivo.dokoupil@pinf.cz

Další weby

www.banat.cz
vše o turistice v krajanských vesnicích
www.stream.cz
dokumenty z Banátu na televizi Stream.cz
Facebook
skupina Architektura Banátu na Facebooku

Connect